FBA

Informacije za korisnike financijskih usluga
Ured FBA za informisanje | 04.12.2024

 

I. Uvod

Na temelju uočene potrebe podizanja razine informiranosti i upućenosti korisnika financijskih usluga (dalje: korisnik), koji koristi ili namjerava koristiti usluge banke, mikrokreditne organizacije ili leasing društva sa sjedištem u Federaciji BiH (dalje: financijske institucije) ili organizacijskog dijela financijskih institucija sa sjedištem u Republici Srpskoj koji posluju u Federaciji BiH, osim informacija propisanih odredbama Zakona o zaštiti korisnika financijskih usluga koji je u primjeni počevši od 1. 11. 2014., u nastavku su informacije koje je financijska institucija dužna dati korisniku, a za koje cijenimo da bi mogle pomoći u boljem razumijevanju prava i obveza koje proizlaze iz ugovornog odnosa s financijskom institucijom kao i upozoriti na određene elemente o kojima bi se trebalo voditi računa u pred/ ili ugovaračkoj fazi, odnosno kada ugovor još nije zaključen.

II. Sadržaj informacija

Financijske institucije koje posluju ili namjeravaju poslovati s korisnikom i u sklopu tog poslovanja namjeravaju ili zaključe ugovor o pružanju pojedine financijske usluge dužne su pružiti sljedeće informacije korisniku:

  • Vrstu proizvoda (kredit/mikrokredit, kreditna kartica, platna (debitna) kartica, prekoračenje po tekućem računu, financijski leasing..);
  • Način otplate kredita uz pojašnjenje, od čega se sastoji Vaš dug, kolika je Vaša obveza (anuitet-rata), te dati primjer-simulaciju otplatnog plana;
  • Visinu kamatne stope (redovne, zatezne), odnosno da li je fiksna ili varijabilna (promjenljiva) uz uvjete pod kojima se mogu mijenjati stope tijekom ugovornog odnosa, te objašnjenje o intervalima praćenja i gdje možete dobiti informacije o kretanjima promjenljivih parametara;
  • Uvjeti i način obračuna zatezne kamate;
  • Razliku između nominalne i efektivne kamatne stope;
  • Ukupne troškove i naknade za Vaš kredit (kamate, naknade za obradu zahtjeva za kredit, provizije, pristojbe, police osiguranja,….);
  • Kolika je mjesečna naknada za vođenje računa i kada dospijeva na naplatu, a kako biste osigurali dovoljno sredstava na Vašem računu;
  • Kolika je godišnja kamata koju plaćate po odobrenom minusu na debitnoj kartici odnosno dozvoljenom limitu-kako bi mogli planirati troškove iskorištenog minusnog salda;
  • Ako je kredit nominiran u stranoj valuti tj. otplata kredita je vezana za tečaj neke strane valute financijska institucija je u obvezi na Vašem primjeru objasniti kakav će utjecaj promjena tečaja prema valuti za koju je Vaš dug vezan imati na dug u cjelini i na pojedine rate kredita. Promjenom kursa date valute mijenja se i rata, odnosno postoji velika vjerojatnost da može doći do promjene iznosa rate kredita;
  • Posljedice neizvršavanja obveza iz ugovora, uvjete za raskid odnosno otkaz ugovora u slučaju neredovnog plaćanja obveza, te predviđeni redoslijed aktiviranja instrumenata osiguranja kod ugovora o kreditu uz informaciju o redoslijedu aktiviranja instrumenata osiguranja uvažavajući pozitivne zakonske propise;
  • Popis i sadržaj svih članova Općih uvjeta poslovanja koji su relevantni za pojedini proizvod, odnosno proizvod koji želite da koristite.
  • Ako preuzimate obveze za drugoga, kao garant, zatražite informacije o mogućnostima glavnog dužnika da uredno izvršava svoje obveze, njegovim trenutnim zaduženjima, ekonomskom stanju i roku na koji traži odobrenje kredita.
  • Kao korisnik, žirant ili neka druga osoba koja osobno osigurava ispunjenje obveze za korisnika imate pravo na prigovor (u pisanoj formi) prema financijskoj instituciji, ukoliko smatrate da se ne pridržava odredaba zakona, nekog drugog propisa ili zaključenog ugovora.
  • Obveza financijske institucije je da Vam dostavi odgovor na podneseni prigovor, a ako ne budete zadovoljni s dostavljenim odgovorom ili Vam isti ne bude dostavljen u roku od 30 dana imate pravo obavijesti, odnosno prigovora Ombudsmanu za bankovni sustav FBiH.

III. Preporuke korisnicima

  • Preporučujemo da zatražite ponudu/informacijski list i svoj primjerak prednacrt ugovora od financijske institucije, pročitate ga i već u predugovornoj fazi detaljno se informirate izravno kod financijske institucije o Vašim pravima i obvezama iz ugovornog odnosa, o vrsti i težini obveza, kao i zakonskim propisima, podzakonskim aktima i internim procedurama financijske institucije.
  • Uvjete kreditiranja usporedite s uvjetima više financijskih institucija.
  • Prilikom odabira kreditnog proizvoda, preporučujemo da konzultirate osobe koje nisu iz financijske institucije koja Vam je dostavila ponudu, odnosno nacrt ugovora i simulaciju otplatnog plana.
  • Posebno napominjemo da Vaše obveze ne dogovarate s financijskom institucijom, već ugovarate, odnosno da provjerite sadržaj Vašeg ugovora i da li potpisujete sve što ste prethodno u predugovaračkoj fazi dogovorili.
  • Nakon što donesete odluku i potpišete ugovor, imate pravo da odustanete od istog u roku od 14 dana od dana zaključenja (tzv. razdoblje hlađenja), bez navođenja razloga, a financijska institucija Vam ne može dati sredstva prije isteka tog roka, izuzev ako izričito to zahtijevate.
  • Tijekom ugovornog odnosa možete kao korisnik zatražiti od financijske institucije izmjene odredaba u ugovoru, koje moraju biti dvosmjernog karaktera, odnosno sadržavati potpis svih ugovornih strana (jamac, sudužnik..) u znak suglasnosti s istim.
  • Instrumenti osiguranja plaćanja predstavljaju garanciju otplate kredita od kojih su najčešći, sudužništvo, jamstvo, mjenica, hipoteka, založno pravo na pokretnim stvarima i administrativna zabrana (suglasnost o zaplijeni osobnih primanja).
  • Ako preuzimate obveze za drugoga, kao garant, zatražite informacije o mogućnostima glavnog dužnika da uredno izvršava svoje obveze, njegovim trenutnim zaduženjima, ekonomskom stanju i roku na koji traži odobrenje kredita.
  • Kao korisnik, žirant ili neka druga osoba koja osobno osigurava ispunjenje obveze za korisnika imate pravo na prigovor (u pisanoj formi) prema financijskoj instituciji, ukoliko smatrate da se ne pridržava odredaba zakona, nekog drugog propisa ili zaključenog ugovora.
  • Obveza financijske institucije je da Vam dostavi odgovor na podneseni prigovor, a ako ne budete zadovoljni s dostavljenim odgovorom ili Vam isti ne bude dostavljen u roku od 30 dana imate pravo obavijesti, odnosno prigovora Ombudsmanu za bankovni sustav FBiH.

IV. Instrumenti osiguranja

1. Sudužnik

Ukoliko ste se ugovorom u pisanoj formi obvezali financijskoj instituciji u svojstvu sudužnika, da ćete ispuniti valjanu i dospjelu obvezu glavnog dužnika, vaša odgovornost je jednaka obvezama glavnog dužnika i solidarno odgovarate za sve njegove obveze.
Kao sudužnik imate teži položaj u odnosu na žiranta, jer odgovarate za naplatu svih potraživanja financijske institucije jednako (solidarno) kao i glavni dužnik.Financijske institucije zahtijevaju sudjelovanje sudužnika u ugovornom odnosu kada glavni dužnik ne udovoljava uvjetima minimalne kreditne sposobnosti koja se traži uz ugovaranje konkretnog iznosa kredita. S obzirom na razinu naprijed navedene odgovornosti sudužnika, u pravilu bi to trebale biti osobe iz zajedničkog kućanstva, roditelji, supružnici ili poslovni partneri.
U interesu sudužnika je da dostavi financijskoj instituciji sve informacije o glavnom dužniku (promjena poslodavca, prebivalište…), a kako biste olakšali naplatu duga.

2. Žirant

Ugovor o jamstvu nije poseban ugovor, nego je on sastavni dio ugovora o kreditu.
Potpisom na ugovoru o kreditu kao žirant, ovlašćujete financijsku instituciju da u slučaju da se ne namiri od glavnog dužnika (iscrpi sva sredstva prinudnog izvršenja protiv glavnog dužnika), može radi naplate duga iz osnovnog ugovora o kreditu tražiti naplatu od Vas kao žiranta sukladno odredbama iz Zakona o zaštiti žiranata. Važno je napomenuti da postupak naplate protiv glavnog dužnika može biti dugotrajan, sudski postupci traju po nekoliko godina, te da se pravomoćne sudske odluke u nekim slučajevima ne mogu izvršiti uslijed nedostatka predmeta i sredstva izvršenja, što Vas, kao žiranta dovodi u nepovoljan položaj, s obzirom da se kroz to razdoblje, potraživanje povjeritelja znatno uvećalo za zatezne kamate i troškove postupka.
Ukoliko uz ugovor o kreditu kao žirant potpišete i mjenicu obveza financijske institucije je da zatraži naplatu od Vas kao žiranta tek kad iscrpi sve mogućnosti u naplati od glavnog dužnika sukladno odredbama Zakona o zaštiti žiranata.
Po izdanoj mjenici preuzimate rizik da ostanete bez cjelokupne svoje imovine, uključujući i novčana primanja.
Iz naprijed navedenih razloga s financijskom institucijom ugovorite da Vas redovito izvješćuje o kašnjenju i poduzetim mjerama u naplati protiv glavnog dužnika i ostalih sudionika u kreditnom odnosu.
Važno je napomenuti i da ukoliko platite dospjelu obvezu za glavnog dužnika, imate pravo zahtijevati povrat tog iznosa od glavnog dužnika i ostalih žiranata (ukoliko u konkretnom ugovoru ima više žiranata) po pravu na regres-putem regresne tužbe.
Ukoliko kao žirant platite cjelokupnu obvezu za glavnog dužnika, po sili zakona to potraživanje sa svim sporednim pravima i garancijama prelaze na Vas kao žiranta i možete zahtijevati od financijske institucije sve garancije koje su dane kao osiguranje od strane glavnog dužnika, a kako biste u daljnjem postupku naplate osigurali bržu i efikasniju naplatu obveze koju ste platili za glavnog dužnika (zakonska subrogacija).
Zatražite potvrdu od financijske institucije da ste u potpunosti ili djelomično otplatili dug za glavnog dužnika, a financijska institucija je u obvezi izdati Vam takvu potvrdu bez naknade.
Od posebne je važnosti da trebate osigurati da vaši kontakt podaci, adrese i brojevi telefona koje ste dali prilikom potpisivanja ugovora financijskoj instituciji budu ažurni, kako biste pravovremeno bili informirani o eventualnom kašnjenju glavnog dužnika.

3. Mjenični dužnik

Mjenica, kao vrijednosni papir, je pismena isprava kojom ste se kao njezin izdavatelj obvezali ispuniti obvezu u iznosu koji financijska institucija označi na dan dospijeća mjenice kao zakoniti imatelj mjenice.
S potpisom na mjenici se stvara samostalan mjenično-pravni odnos između vas kao mjeničnog dužnika i financijske institucije, a temeljem ugovora kao osnovnog pravnog posla za koji je izdana.
Neizvjesnost je veća ukoliko ste izdali bjanko mjenicu s mjeničnom ovlasti kojom ste ovlastili financijsku instituciju da na dan dospijeća popuni iznos Vaših obveza i podnese mjenicu na naplatu. U tom slučaju Vi prilikom izdavanja mjenice ne znate svoje obveze niti za koji iznos će Vas teretiti financijska institucija na dan dospijeća.
Stoga zahtijevajte od financijske institucije da potpišete ugovor kojim ćete biti upoznati sa sadržajem i svim pravima i obvezama koje proističu iz ugovornog odnosa.
Preporučujemo da ne potpisujete samostalno mjenicu bez ugovora u kojem imate svojstvo žiranta iz razloga što se samo tada na Vas mogu primijeniti odredbe Zakona o zaštiti žiranata.

Po izdanoj mjenici odgovarate cjelokupnom svojom imovinom i financijska institucija u postupku izvršenja može tražiti namirenje iz sve Vaše imovine uključujući i novčana primanja, nepokretnosti i pokretne stvari.

4. Mjenični avalista

Ukoliko ste donijeli odluku da izdate mjenicu u svrhu osiguranja potraživanja, zatražite od financijske institucije da mjenica prvo bude potpisana od glavnog dužnika na mjestu trasata, a nakon njegovog potpisa možete se na mjestu avalista potpisati i time preuzeti obvezu za mjeničnog dužnika.
Avalist odgovara solidarno s glavnim dužnikom i financijska institucija se može odmah vama obratiti za naplatu svog dugovanja.
Kao Mjenični avalist stječete pravo ako isplatite mjeničnu svotu za dužnika da se prema pravu na regres namirite od svih onih za koje ste jamčili uključujući i druge avaliste koji su stavili svoj potpis na istoj mjenici.
Po izdanoj mjenici odgovarate cjelokupnom svojom imovinom i financijska institucija u postupku izvršenja može tražiti namirenje iz sve Vaše imovine uključujući i novčana primanja, nepokretnosti i pokretne stvari.

5. Založni dužnik

Za razliku od naprijed navedenih instrumenata osiguranja potraživanja, založni dužnik sa svojim potpisom na ugovoru o zalogu (hipoteka, založno pravo na pokretnim stvarima) preuzima samo rizik da u slučaju da glavni dužnik ne plaća svoje obveze, financijska institucija može naplatiti svoje potraživanje samo iz založene imovine, odnosno samo iz imovine koju ste dobrovoljno dali u zalog.
Nije nužno da u ugovornim odnosima s financijskom institucijom založni dužnik bude ista osoba koja je ujedno i glavni dužnik.
Kao založni dužnik preuzimate rizik da u slučaju neurednog izmirenja obveza od strane glavnog dužnika ostanete bez vlastite imovine koju ste dobrovoljno dali u zalog. Stoga preporučujemo da prije nego što donesete odluku da nekome budete založni dužnik prethodno ugovorite adekvatno osiguranje od glavnog dužnika koje će vam omogućiti da pokrijete svoje troškove budete li morali platiti njegove obveze u postupku izvršenja nad vašom imovinom.

6. Izjava o suglasnosti - zaplijeni plaće/Administrativna zabrana

Bilo da ste se ugovorom obvezali kao glavni dužnik, sudužnik ili žirant financijska institucija će od vas tražiti da kod vašeg poslodavca ovjerite rješenje o administrativnoj zabrani i kod nadležnog općinskog ili nekog drugog javnog organa ovjerite suglasnost da se radi naplate potraživanja financijske institucije zaplijeni vaša plaća ili neko drugo stalno novčano primanje, osim u dijelu u kojem je to primanje izuzeto od izvršenja.
Ovako izdana suglasnost proizvodi pravni učinak odmah po dospijeću obveze i prema zakonskom redoslijedu namirenja iz ugovornog odnosa i kreditna institucija može bez prethodne aktivnosti suda zatražiti obustavu plaće od Vašeg poslodavca prema ograničenjima koje propisuje Zakon o izvršnom postupku.
Izvršenje na plaći (novčana primanja) može se provesti do iznosa od ½ plaće sukladno Zakonu o radu, a u dijelu potraživanja koji prelazi 1.000,00 KM mjesečno, izvršenje se može provesti do iznosa od  2/3  potraživanja sukladno Zakonu o izvršnom postupku.

V. Kontakt Agencije za bankarstvo FBiH za prigovore/pritužbe korisnika:

Za sve dodatne informacije možete se obratiti:

Agencija za bankarstvo Federacije BiH Ombudsmen za bankarski sistem
Adresa: Zmaja od Bosne 47b
71000 Sarajevo
ili elektronskim putem na e-mail adresu: agencija@fba.ba, ombudsmen@fba.ba

 

Zakonski okvir 

  1.  Zakon o obveznim odnosima Federacije BiH (“Službeni list RBiH”, br. 2/92, 13/93 i 13/94)
  2.  Zakon o mjenici FBiH („Službene novine Federacije BiH“, br. 32/00, 28/03)
  3.  Zakon o zaštiti korisnika financijskih usluga („Službene novine Federacije BiH“, broj. 31/14)
  4.  Zakon o zaštiti žiranata u FBiH („Službene novine Federacije BiH“, broj. 100/13)
  5.  Zakon o izvršnom postupku FBiH („Službene novine Federacije BiH“, br. 32/03, 52/03,33/06-ispr., 39/09,74/11 i 35/12) Sarajevo, 17.06. 2015.godine