FBA

Informacije za korisnike finansijskih usluga
Ured FBA za informisanje | 06.04.2025

 

I. Uvod

Na osnovu uočene potrebe podizanja nivoa informiranosti i upućenosti korisnika finansijskih usluga (dalje:korisnik), koji koristi ili se namjerava koristiti uslugama banke, mikrokreditne organizacije ili lizing društva sa sjedištem u Federaciji BiH (dalje: finansijske institucije) ili organizacionog dijela finansijskih institucija sa sjedištem u Republici Srpskoj koji posluju u Federaciji BiH, osim informacija propisanih odredbama Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga koji je u primjeni počev od 01.11.2014.godine, u nastavku su informacije koje je finansijska institucija dužna dati korisniku, a za koje cijenimo da bi mogle pomoći u boljem razumjevanju prava i obaveza koje proizilaze iz ugovornog odnosa sa finansijskom institucijom kao i upozoriti na određene elemente o kojima bi se trebalo voditi računa u pred/ ili ugovaračkoj fazi, odnosno kada ugovor još nije zaključen.

II. Sadržaj informacija

Finansijske institucije koje posluju ili namjeravaju poslovati sa korisnikom i u sklopu tog poslovanja namjeravaju ili zaključe ugovor o pružanju pojedine finansijske usluge dužne su pružiti slijedeće informacije korisniku:

  • Vrstu proizvoda (kredit/mikrokredit, kreditna kartica, platna (debitna) kartica, prekoračenje po tekućem računu, finansijski lizing..);
  • Način otplate kredita uz pojašnjenje, od čega se sastoji Vaš dug, kolika je Vaša obaveza (anuitet-rata), te dati primjer-simulaciju otplatnog plana;
  • Visinu kamatne stope (redovne, zatezne), odnosno da li je fiksna ili varijabilna (promjenljiva) uz uslove pod kojima se mogu mjenjati stope u toku ugovornog odnosa, te objašnjenje o intervalima praćenja i gdje možete dobiti informacije o kretanjima promjenljivih parametara;
  • Uslovi i način obračuna zatezne kamate;
  • Razliku između nominalne i efektivne kamatne stope;
  • Ukupne troškove i naknade za Vaš kredit ( kamate,naknade za obradu zahtjeva za kredit, provizije, takse, police osiguranja, ….);
  • Kolika je mjesečna naknada za vođenje računa i kada dospijeva na naplatu, a kako bi ste osigurali dovoljno sredstava na Vašem računu; - Kolika je godišnja kamata koju plaćate po odobrenom minusu na debitnoj kartici odnosno dozvoljenom limitu-kako bi mogli mogli planirati troškove iskorištenog minusnog salda;
  • Ako je kredit nominiran u stranoj valuti tj. otplata kredita je vezana za kurs neke strane valute finansijska institucija je u obavezi na Vašem primjeru objasniti kakav će utjecaj promjena kursa prema valuti za koju je Vaš dug vezan imati na dug u cijelini i na pojedine rate kredita. Promjenom kursa date valute mjenja se i rata, odnosno postoji velika vjerovatnoća da može doći do promjene iznosa rate kredita;
  • Posljedice neizvršavanja obaveza iz ugovora, uslove za raskid odnosno otkaz ugovora u slučaju ne redovnog plaćanja obaveza, te predviđeni redoslijed aktiviranja instrumenata osiguranja/obezbjeđenja kod ugovora o kreditu uz informaciju o redoslijedu aktiviranja instrumenata osiguranja uvažavajući pozitivne zakonske propise;
  • Popis i sadržaj svih članova Opštih uslova poslovanja koji su relevantni za pojedini proizvod, odnosno proizvod koji želite da koristite.

III. Preporuke korisnicima

  • Preporučujemo da zatražite ponudu/informacioni list i svoj primjerak prednacrt ugovora od finansijske institucije, pročitate ga i već u predugovornoj fazi detaljno se informišete izravno kod finansijske institucije o Vašim pravima i obavezama iz ugovornog odnosa, o vrsti i težini obaveza, kao i zakonskim propisima, podzakonskim aktima i internim procedurama finansijske institucije.
  • Uslove kreditiranja uporedite sa uslovima više finansijskih institucija.
  • Prilikom odabira kreditnog proizvoda, preporučujemo da konsultujete lica koja nisu iz finansijske intitucije koja Vam je dostavila ponudu, odnosno nacrt ugovora i simulaciju otplatnog plana.
  • Posebno napominjemo da Vaše obaveze ne dogovarate sa finansijskom institucijom, već ugovarate, odnosno da provjerite sadržaj Vašeg ugovora i da li potpisujete sve što ste prethodno u predugovaračkoj fazi dogovorili.
  • Nakon što donesete odluku i potpišete ugovor, imate pravo da odustanete od istog u roku od 14 dana od dana zaključenja (tzv. period hlađenja), bez navođenja razloga, a finansijska institucija Vam ne može dati sredstva prije isteka tog roka, izuzev ako izričito to zahtjevate.
  • U toku ugovornog odnosa možete kao korisnik da zatražite od finansijske institucije izmjene odredbi u ugovoru, koje moraju biti dvosmjernog karaktera, odnosno sadržavati potpis svih ugovornih strana (jemac, sudužnik..) u znak saglasnosti sa istim.
  • Instrumenti osiguranja plaćanja predstavljaju garanciju otplate kredita od kojih su najčešći, sudužništvo, jemstvo, mjenica, hipoteka, založno pravo na pokretnim stvarima i administrativna zabrana (saglasnost o zaplijeni ličnih primanja). - Ako preuzimate obaveze za drugoga, kao garant, zatražite informacije o mogućnostima glavnog dužnika da uredno izvršava svoje obaveze, njegovim trenutnim zaduženjima, ekonomskom stanju i roku na koji traži odobrenje kredita.
  • Kao korisnik, žirant ili neko drugo lice koje lično osigurava ispunjenje obaveze za korisnika imate pravo na prigovor (u pisanoj formi) prema finansijskoj instituciji, ukoliko smatrate da se ne pridržava odredaba zakona, nekog drugog propisa ili zaključenog ugovora.
  • Obaveza finansijske institucije je da Vam dostavi odgovor na podneseni prigovor, a ako ne budete zadovoljni sa dostavljenim odgovorom ili Vam isti ne bude dostavljen u roku od 30 dana imate pravo obavještenja, odnosno prigovora Ombudsmenu za bankarski sistem FBiH.

IV. Instrumenti osiguranja

Ukoliko ste se ugovorom u pisanoj formi obavezali finansijskoj instituciji u svojstvu sudužnika, da će te ispuniti valjanu i dospjelu obavezu glavnog dužnika, vaša odgovornost je jednaka obavezama glavnog dužnika i solidarno odgovarate za sve njegove obaveze.
Kao sudužnik imate teži položaj u odnosu na žiranta, jer odgovarate za naplatu svih potraživanja finansijske institucije jednako (solidarno) kao i glavni dužnik. Finansijske institucije zahtjevaju sudjelovanje sudužnika u ugovornom odnosu kada glavni dužnik ne udovoljava uslovima minimalne kreditne sposobnosti koja se traži uz ugovaranje konkretnog iznosa kredita. Obzirom na nivo naprijed navedene odgovornosti sudužnika, u pravilu bi to trebale biti osobe iz zajedničkog domaćinstva, roditelji, supružnici ili poslovni partneri.
U interesu sudužnika je da dostavi finansijskoj instituciji sve informacije o glavnom dužniku (promjena poslodavca, prebivalište…), a kako bi ste olakšali naplatu duga.

V. Kontakt Agencije za bankarstvo FBiH za prigovore/pritužbe korisnika:

Za sve dodatne informacije možete se obratiti:

Agencija za bankarstvo Federacije BiH Ombudsmen za bankarski sistem
Adresa: Zmaja od Bosne 47b
71000 Sarajevo
ili elektronskim putem na e-mail adresu: agencija@fba.ba, ombudsmen@fba.ba

 

Zakonski okvir 

  1.  Zakon o obligacionim odnosima Federacije BiH (“Službeni list RBiH”, br. 2/92, 13/93 i 13/94)
  2.  Zakon o mjenici FBiH („Službene novine Federacije BiH“, br. 32/00, 28/03)
  3.  Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga („Službene novine Federacije BiH“, broj. 31/14)
  4.  Zakon o zaštiti žiranata u FBiH („Službene novine Federacije BiH“, broj. 100/13)
  5.  Zakon o izvršnom postupku FBiH („Službene novine Federacije BiH“, br. 32/03, 52/03,33/06-ispr., 39/09,74/11 i 35/12) Sarajevo, 17.06. 2015.godine